Multisenzorsko zračno snimanje Republike Hrvatske za potrebe procjene smanjenja rizika od katastrofa

Slika /slike/Vijesti/LIDAR/Logo_s_ natpisom.jpg
Lenta EU fondovi

KORISNIK PROJEKTA: Državna geodetska uprava 
PARTNERI: Geodetski fakultet Sveučilišta u Zagrebu i Grad Zagreb
FOND: Europski fond za regionalni razvoj
OPERATIVNI PROGRAM: Konkurentnost i kohezija 2014.-2020
UKUPNA VRIJEDNOST PROJEKTA: 135.045.851,70 kn
IZNOS KOJI SUFINANCIRA EU: 114.788.973,93 kn
RAZDOBLJE PROVEDBE PROJEKTA: 36 mjeseci (do kraja 2023. godine)

KRATKI OPIS PROJEKTA:

Državna geodetska uprava korisnik je bespovratnih sredstava u okviru Operativnog programa „Konkurentnost i kohezija 2014. – 2020“ (OPKK), prioritetne osi 5 „Klimatske promjene i upravljanje rizicima“, specifičnog cilja 5b1 „Jačanje sustava upravljanja katastrofama“. Ugovor o dodjeli bespovratnih sredstava za projekt “Multisenzorsko zračno snimanje Republike Hrvatske za potrebe procjene smanjenja rizika od katastrofa – KK.05.2.1.10.0001“ potpisan je dana 8. svibnja 2020. godine između Ministarstva zaštite okoliša i energetike, Hrvatskih voda i Državne geodetske uprave.

Republika Hrvatska svake godine ima velike štete od prirodnih i drugih katastrofa. Prema izrađenoj Procjeni rizika od katastrofa identificirana su 3 glavna rizika: poplave, potresi i požari otvorenog tipa. Postojanje odgovarajućih prostornih podataka je osnovni preduvjet za adekvatnu procjenu stanja, odnosno izloženosti određenog područja rizicima, kao i za izradu planova za prevenciju utjecaja rizika te određivanje prioritetnih aktivnosti u smislu jačanja kapaciteta i infrastrukture za odgovor na rizik.

Stoga će se kroz ovaj projekt provesti sljedeće glavne aktivnosti:
1. Aerofotogrametrijsko snimanje cijele Republike Hrvatske
2. LiDAR snimanje cijele Republike Hrvatske i to na dvije razine:
 Razina 1 - približno 70% teritorija bit će snimano gustoćom snimanja 4 točke/m2 (izvan urbanih područja), a 30% većom gustoćom od 8 točaka/m2 (urbana područja)
 Razina 2 – snimanje približno 4.100 km nasipa s gustoćom snimanja od 20 točaka/m2, što će omogućiti izradu analiza stanja nasipa visoke točnosti i pouzdanosti,
3. Hiperspektralno i termalno snimanje koridora rijeka Save, Drave, Kupe i Dunava.  

CILJEVI I REZULTATI PROJEKTA:

Na temelju podataka dobivenih LiDAR snimanjem bit će izrađen digitalni model reljefa (DMR) veće točnosti, prostorne razlučivosti i pouzdanosti od postojećeg državnog DMR-a izrađenog klasičnim fotogrametrijskim metodama. Podaci koji se dobiju snimanjem bit će analizirani i koristit će se kao podloge za izradu analiza rizika od katastrofa, primarno potresa i poplava, s obzirom na to da je utvrđeno da je točnost izrađenih modela direktno ovisna o kvaliteti i točnosti dostupnih prostornih podataka. U okviru projekta svi dobiveni podaci (uz iznimku klasificiranih podataka), nakon provedene analize (obrade), bit će postavljeni na WEB-GIS portal te dostupni svim službama i tijelima u sustavu rizika od katastrofa.

U okviru projekta, kao pilot područje za provođenje detaljnijih mjera odnosno primjene dobivenih podataka u svrhu adresiranja rizika od potresa, odabran je grad Zagreb. Područje grada Zagreba čini značajan dio Republike Hrvatske po koncentraciji stanovništva i gospodarstvu, a ujedno se nalazi na izrazito seizmički aktivnom području. Također, jedina do sada provedena analiza potresnog rizika za grad Zagreb je provedena prije 30 godina te se podaci ne mogu smatrati upotrebljivima zbog izmjena u strukturi građevina, intenzivnoj gradnji i novim znanstvenim spoznajama u polju seizmologije. Kroz projekt će se izraditi metodologija za procjenu potresnog rizika primjenjiva na sve velike gradove u Republici Hrvatskoj. Glavne ciljne skupine i korisnici rezultata ovog projekta su tijela državne uprave, jedinice lokalne samouprave, organizacije i pravna tijela odgovorna za upravljanje rizicima, odnosno katastrofama.